Laktatomer CERA-CHECK 3v1 GHL presne a rýchlo meria hladiny cukru, hemoglobínu a laktátu v krvi.
Na meranie stačí iba kvapôčka krvi v objeme 0,5-1 μl (mikroliter) a trvá to len 5-10 sekúnd. Tento prístroj je neoceniteľným nástrojom pre športovcov pre správne nastavenie tréningových plánov.
Tento inovačný systém monitorovania je navrhnutý tak, aby podporoval ľudí pri sledovaní hladiny cukru, hemoglobínu a laktátu v krvi.
Na odber krvi sa používa špeciálne odberové pero, ktoré je vybavené sterilnými odberovými lancetami. Testovacie prúžky (CERA-CHEK ™ 3v1 GHL) sú navrhnuté pre diagnostické použitie in vitro. Plastové prúžky s hygienickým držiakom zabraňujú prenosu infekcií.
Celý proces odberu je bezbolestný, pomerne jednoduchý a výrazne pripomína meranie hladiny krvného cukru u ľudí trpiacich diabetom.
Metodika merania
Meranie prebiehajú prostredníctvom elektrochemickej metódy s využitím testovacích prúžkov. Pri reakcii cukru, hemoglobínu a laktátu v krvi s činidlom na testovacom prúžku vzniká elektrický prúd. Pomocou matematického vzorca integrovaného do meracieho systému sa namerané hodnoty pretransformujú na množstvo cukru, hemoglobínu a laktátu.
Tento jedinečný prístroj je ideálny nielen pre výkonnostných športovcov, ako sú bežci, cyklisti, člnkári atď....., ale aj pre rekreačných športovcov, ktorí chcú optimalizovať svoj tréning a monitorovať hladinu laktátu. Pravidelné meranie laktátu je výhodné preto, aby minimalizovali riziko preťaženia. V praxi ide predovšetkým o dosiahnutie optimálnej záťaže svalov.
Vďaka poznatkom o fyziologickej odpovedi organizmu na záťaž, konkrétne o zakyslení pri zvyšujúcej sa intenzite tréningu (tvorba kyseliny mliečnej v svaloch), môžu športovci testovať svoju výkonnosť a overiť si správnosť tréningových zón, ktoré sa menia s rastúcou výkonnosťou.
Laktátová krivka je nástrojom na sledovanie úrovne aeróbneho a anaeróbneho prahu v reakcii organizmu na zvýšenú záťaž. Keďže tepová frekvencia v anaeróbnej oblasti nereaguje priamo úmerne k nárastu zaťaženia, používanie individuálneho vzťahu medzi koncentráciou laktátu a rýchlosťou pohybu, resp. poskytovaným výkonom, je spoľahlivejšie na riadenie tréningu v týchto zónach.
Cieľom testu je identifikovať metabolické zóny a stanoviť anaeróbny prah. Postupne zvyšujeme záťaž na organizmus a po každom stupni odoberieme krvnú vzorku na stanovenie aktuálnej koncentrácie laktátu. Vzniknutý graf, ktorý zobrazuje vzťah medzi rýchlosťou pohybu, resp. poskytovaným výkonom, a koncentráciou laktátu, sa nazýva laktátová krivka.
Treba si uvedomiť, že výkonom nad anaeróbnym prahom sa vyčerpajú zásoby svalového glykogénu (cukru), potom už dochádza k vzostupu vodíkových iónov, poklesu pH, svalovej slabosti a zníženiu výkonnosti.
Napríklad cyklisti pri jazde do vrchu idú na výkon okolo 300W. Dobre trénovaný cyklista je schopný ísť na taký výkon pod anaeróbnym prahom a neunaví sa. Zle trénovaný cyklista pri výkone 300W ide za anaeróbnym prahom, vo svaloch sa mu spaľovaním cukru tvorí kyselina mliečna, unaví sa a v kopcoch stráca. Zlepšenie nastane po najazdení cca 1500 km v nižšej záťaži, čím sa laktátová krivka posunie a pri vysokej záťaži sa dostávame pod hranicu anaeróbneho prahu.
V kontexte športového tréningu, kde organizmus čelí zvýšenému zaťaženiu, existuje úzky vzťah medzi hladinou laktátu a hemoglobínu, ktorý predstavuje červené krvné farbivo schopné viazať kyslík. Všeobecne platí, že hladina hemoglobínu u mužov sa pohybuje v rozmedzí 140-170 g/l, zatiaľ čo u žien sa nachádza medzi 110-160 g/l. Pokles hladiny hemoglobínu pod spodnú hranicu môže signalizovať prítomnosť anémie. Je dôležité sledovať tieto hodnoty, pretože optimálna hladina hemoglobínu je kľúčová pre efektívnu prenos kyslíka v krvi a má významný vplyv na celkovú výkonnosť a zdravie jednotlivca počas športového tréningu.
V priebehu fyzickej aktivity, kde svaly hlavne využívajú anaeróbnu glykolýzu s hromadením niektorých metabolických produktov, hlavne laktátu, organizmus pracuje na tzv. kyslíkový dlh. V následnej fáze odpočinku organizmus spotrebuje významné množstvo kyslíka, ktorý je nevyhnutný pre dokončenie metabolických procesov a obnovu energetických zásob. Práca v kyslíkovom dlhu umožňuje veľmi intenzívny výkon v danom momente. Po ukončení tejto fázy pretrváva hlboké, rýchle dýchanie a zvýšená srdcová aktivita, ktoré zabezpečujú zvýšený prísun kyslíka. Treba si uvedomiť, že pri výraznom hromadení laktátu sa výrazne zvyšuje čas potrebný na regeneráciu.
Dlhodobý vytrvalostný aeróbny tréning má za následok zvýšený objem krvi. V prvom rade dochádza k nárastu objemu plazmy, a po približne 2 až 3 týždňoch fyzickej aktivity sa zvyšuje aj počet červených krviniek a celkové množstvo hemoglobínu. Napriek vyššiemu absolútnemu počtu červených krviniek sa výraznejšie zvyšuje objem plazmy. To sa prejavuje znížením hematokritu, čo je ukazovateľ, ktorý vyjadruje pomer objemu červených krviniek a ostatných buniek voči objemu krvi (jeho hodnota sa pohybuje v rozmedzí 40-45%). Tento pokles hematokritu a znižovanie viskozity krvi pozitívne ovplyvňuje krvný obeh a cirkuláciu. Všetky tieto zmienky napomáhajú efektívnejšiemu transportu kyslíka k aktívnym svalom.
Názov výrobku: Laktatomer CERA- HEK ™ 3v 1 GHL monitorovací systém
Metóda merania: elektrochemická metóda
Vzorka pre meranie: čerstvá plná kapilárna alebo žilová krv
Veľkosť vzorky: 0,5 μl (pre meranie cukru), 1,0 μl (pre meranie hemoglobínu, laktátu)
Doba testovania: 5 sekúnd (cukor a hemoglobín), 10 sekúnd (laktát)
Rozmery: 58x101,5x12,5 (mm)
Merací rozsah: cukor: 10 ~ 900 mg/dL (0,6 ~ 50 mmol/L), hemoglobín: 5 ~ 25 g/dL (3,1 ~ 16,1 mmol/L), laktát: 0,5 ~ 25,0 mmol/L (4,5 ~ 225.3mg/dL)
Merné jednotky: mg/dl, mmol/l, g/dl
Hmotnosť: 40 g
Zdroj: jedna CR2032 3V lítiová batéria (súčastou balenia)
Displej: LCD
Certifikácia: CE0123