Ak je vlhký vzduch vdýchnutý, vodná para zvlhčuje povrch vnútorných tkanív horných dýchacích ciest. Pri prechladnutí tento jav spôsobí, že sa hlieny stávajú viac tekuté a sú teda i ľahko vylučované. Zvlhčovače vzduchu nepôsobia iba na horné dýchacie cesty. Čiastočky vodnej pary produkované zvlhčovačmi totiž bežne dosiahnu do spodných dýchacích ciest, ako napr. priedušníc, priedušiek a pľúc. Niektoré typy zvlhčovačov môžu byť používané na distribúciu liekov do vzduchu v miestnosti.
Prečo zvlhčovač vzduchu?
Izbové zvlhčovače pomáhajú zvyšovať úroveň vlhkosti v miestnostiach. Zvýšenie vlhkosti pomáha eliminovať suchý vzduch, ktorý môže dráždiť dýchacie otvory nosu či krku. Pomáhajú tiež odstraňovať problémy s dýchaním pri prechladnutí či chrípke a uľavujú osobám trpiacim astmou.
Čo je Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu?
Zvlhčovač vzduchu používa ultrazvukový vysokofrekvenčný oscilátor na premenu vody na maličké vzduchové kvapôčky. Ventilačný systém potom vyfukuje túto premenenú vodu do suchého vzduchu, kde sa vyparuje a vytvára požadovanú vlhkosť. V okolí prístroja teda môže byť pozorovaný jasne viditeľný opar alebo dokonca hmla.
Vlastnosti prístroja
Technická špecifikácia
Správna úroveň vlhkosti
Relatívna vlhkosť je aktuálne percento vodnej pary, obsiahnuté v nasýtenej vodnej pare, ktoré majú rovnakú, presne danú teplotu a priestor. Bežne sa používa označenie % RH (Relativ Humidity), teda napríklad 45 % RH. Atmosférický vzduch vždy obsahuje vodnú paru, jej percentuálny podiel závisí na meteorologických podmienkach. Čím vyššia je teplota vzduchu, tým viac vodnej pary vzduch zadržiava. Preto teda používame koncept relatívnej vlhkosti.
Bohužiaľ, pokiaľ je studený vzduch ohriaty umelo na príjemnú teplotu (napr. v zime), percentuálny podiel vodnej pary vo vzduchu klesá, čo vedie i k poklesu relatívnej vlhkosti. Preto z dôvodu udržania pohodlného, ale zároveň zdravého prostredia v našich domácnostiach potrebujeme umelo dodať vodu alebo vodnú paru do izbového ovzdušia. A to možno vyriešiť umelým zvlhčovaním.
Optimálnu úroveň relatívnej vlhkosti možno riadiť podľa nasledujúcich podmienok: